Prasa o nas

kup bilety online

Po wakacjach wielki teatr

Jeszcze trwają ostatnie dopinania repertuarów teatralnych na nowy powakacyjny sezon. Jednak garść zapowiedzi najbliższych premier z kilku stołecznych scen wieszczą, że publiczność czeka prawdziwa uczta - pisze Edyta Błaszczak w Metrze.

Pollesch, Jarocki, Żmijewski, Wyrypajew, czy Linda. O nich na pewno w najbliższych miesiącach będzie głośno w teatrze. Jeśli dodać, że Daniel Olbrychski będzie obchodził 50-lecie pracy scenicznej, to sezon teatralny w stolicy równa się wielkie nazwiska.

W stolicy najszybciej na początek sezonu reagują teatry prywatne. Pierwszą premierę serwuje Polonia - już w niedzielę. "Po co są matki" [na zdjęciu] w reżyserii Roberta Glińskiego (nowego dyrektora Teatru Powszechnego) to będzie popis Joanny Żółkowskiej i Pauliny Holtz. Sztuka zagrana przez prawdziwą matkę i córkę ma podwójne dno bo opowiada o toksycznej miłości między rodzicem a dzieckiem. "Tekst Hindi Brooks podejmuje odwieczny problem relacji matki z córką. To zależność niezwykle intensywna, skomplikowana, często burzliwa i niejednoznaczna. Na dodatek jeśli w tle stoją mężczyźni, których funkcja polega na komplikowaniu życia" - pisze reżyser o spektaklu.

14 października na deskach Teatru Polonia błyszczeć będzie Krzysztof Globisz w spektaklu "Jekyll/Hyde". W tym One-man show aktor zagra 10 postaci. A jeśli kochacie Teatr Montownia, to jest okazja, żeby tę miłość wyrazić 28 października na jubileuszu pt. "Zatrudnimy tego starego clowna" w Och-teatrze.

Teatr Michała Żebrowskiego 17 września rozpoczyna z ostatnią sztuką wybitnego komediopisarza Moliera, w adaptacji znanego włoskiego reżysera Giovanni Pampiglione pod tytułem "Chory z urojenia". W rolę hipochondrycznego Argana wcieli się Andrzej Grabowski, a partnerować mu będzie min. Wojciech Pokora. 8 października Małgorzata Socha będzie próbować sił w "Edukacji Rity" pod opieką Macieja Wojtyszki. To wyzwanie dla aktorki znanej z lekkich ról, zwłaszcza, że stanie u boku Piotra Fronczewskiego. Zaraz potem creme de la creme w 6 piętrze.

Z okazji 50 lecia pracy artystycznej Daniel Olbrychski zagra w dramacie na motywach książki Roberta J. Wallera "Co się wydarzyło w Madison County". Teatr jeszcze nie zdradza szczegółów, ale trzyma podobno też asa w rękawie (po niebywałym wcześniejszym sukcesie) w postaci sztuki na motywach scenariusza Woody'ego Allena.

Zupełnie inny, ale równie mocny sezon zapowiada Teatr na Woli. Już 9 września Agnieszka Glińska pokaże spektakl na podstawie sztuki Iwana Wyrypajewa pt. "Iluzje". Ma być to komedia - historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. "Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?" - zapowiadają autorzy. Na dwóch scenach Teatru na Woli - na ul. Skierniewickiej i na Olesińskiej będę na pewno reżyserować Maja Kleczewska czy Ondrej Spiśak.

Teatr Narodowy chwali się trzema premierami "Sprawą" według "Samuela Zborowskiego" Juliusza Słowackiego w reżyserii mistrza Jerzego Jarockiego z wybitną obsadą: Ewa Konstancja Bułhak, Dominika Kluźniak, Mariusz Bonaszewski, Waldemar Kownacki, Jerzy Radziwiłowicz (24 września 2011 scena przy Wierzbowej). 8 października na deskach szacownej instytucji gościnnie wystąpi Grzegorz Jarzyna z "Wampirem" na motywach Brama Stokera. Chyba artystom i dyrektorom teatrów spodobała się współpraca, bo i tu wystąpi min. Jan Englert, który w grudniu sam wyreżyseruje u siebie "Udrękę życia" Hanocha Levina. W rodzimym teatrze Jarzyny TR Warszawa, wrzesień zacznie jeden z bardziej lubianych współczesnych eksperymentatorów teatru Rene Pollesch spektaklem "Jackson Pollesch" (17.09).

Teatr Dramatyczny z kolei serwuje własną nowość pod koniec października, ale może to być jeden z bardziej dyskutowanych spektakli. Artysta wizualny Artur Żmijewski przygotowuje bowiem tajemniczy projekt pt. "Msza", znąjąc jego prowokatorskie zapędy, może wielu zaboleć ta sztuka. Z kolei w listopadzie klasyk "I nie było już nikogo" Agathy Christie w reżyserii Aleksandry Koniecznej.

Wielką formę zdaje się odzyskiwać też Teatr Ateneum po nowym przywódcą Andrzejem Domalikiem. W nowym sezonie zaplanowany jest "Shitz" Hanocha Levina w reżyserii Artura Tyszkiewicza, "Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a w reżyserii Bożeny Suchockiej, "Ja, Feurebach" Tankreda Dorsta (spektakl wyreżyseruje i zagra w nim główną rolę Piotr Fronczewski) czy "Merylin Mongoł" Nikołaja Kolady w reżyserii Bogusława Lindy.

 

link to żródła tutaj

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X