Biuro prasowe

kup bilety online

Gramy całe wakacje! Zapraszamy na spektakle plenerowe

Spektakle plenerowe gramy od 11 lat. W tym czasie powstało dziesięć premier, w tym dwie dla dzieci. Gramy zawsze popołudniami w przestrzeni miejskiej, ze wstępem wolnym dla wszystkich. Obliczamy frekwencję na około 15 tys. widzów każdego roku. Gramy także w dni deszczowe. 
Za każdym razem granie letnie na ulicy jest zależne od dotacji ministerialnej lub miejskiej na ten cel. W zależności do przyznanej kwoty, dzielimy ją na koszt spektaklu i z tego wynika liczba granych przedstawień. Były lata, podczas których udawało nam się zagrać nawet 80 spektakli. Od wysokości przyznanej dotacji zależy też, czy możemy sobie pozwolić na nowy spektakl – premierę letnią – czy nie. Najczęściej odbywa się to kosztem ograniczenia liczby spektakli. W tej chwili w repertuarze mamy 8 spektakli: „Czerwony kapturek” Jana Brzechwy (obsada: Matylda Damięcka, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Bartłomiej Magdziarz, Jarosław Sacharski), „Flamenco namiętnie” (spektakl muzyczny, występuje zespół Corazón Flamenco w składzie: Anna Iberszer, Magda Navarrete, Andrzej Lewocki, Marek Fedor), „JangaJan – Hej Joe!” Jana Jangi Tomaszewskiego (występują: Janga Jan Tomaszewski, Adam Lewandowski, Wiesław Sałata/Paweł Stankiewicz), „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy (obsada: Krystyna Janda – głos Matki – Czerwonego Kapturka, Agata Sasinowska – Małgosia, Kacper Matula – Jaś, Katarzyna Kołeczek – Czarownica, Jarosław Sacharski/Jacek Knap – Wilk, Matylda Damięcka – Drwal), „Lament na Placu Konstytucji” Krzysztofa Bizio (występują: Barbara Wrzesińska, Maria Seweryn/Katarzyna Maternowska, Małgorzata Zawadzka/Olga Sarzyńska), „Starość jest piękna” Esther Vilar (obsada: Barbara Zgorzalewicz-Fryźlewicz, Joanna Niemirska, Piotr Ligienza, Mateusz Łasowski, Dominika Biernat), „Związek otwarty” Franki Rame i Dario Fo (występują: Weronika Nockowska, Otar Saralidze) oraz tegoroczną premierę: „2 000 000 kroków” Piotra Rowickiego.
W tym roku zdecydowaliśmy się zrobić spektakl dla widzów w każdym wieku, wzruszający tekst, adaptację książki Piotra Rowickiego „16.10 do Bergamo”, wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, poruszający problem sieroctwa europejskiego, sytuacji pozostawionych dzieci i opuszczonych rodziców przez zarobkowych emigrantów do Europy. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Przepiórską, a towarzyszyć jej będą Tomasz Ciachorowski i Janusz R. Nowicki, reżyseruje Przemysław Jaszczak. 
Pomysł grania dla ludzi za darmo powstał po moich tego typu doświadczeniach włoskich, to tam grałam kiedyś całe lato na rynkach miasteczek i w parkach miejskich z włoską grupą teatralną tekst Brunona Jasieńskiego „Bal manekinów” w reżyserii Giovanniego Pampiglione, z Jerzym Stuhrem w roli głównej. To doświadczenie było niesamowite, radosne, inspirujące, nadzwyczajne. Postanowiłam po otwarciu fundacji zrealizować je także w Polsce. Jest to trudne i organizacyjnie i eksploatacyjnie, niszczymy każdego roku nasz sprzęt nagłośnieniowy, na który nie dostajmy ani dotacji, ani zwrotów za zniszczenia. Spektakle skalkulowane są na minimalnym poziomie. Popularność akcji i czekanie na nią każdego roku przez dzieci i ogromą liczbę dorosłych widzów motywuje nas do wszelkich ustępstw i wysiłków, aby te letnie spektakle mogły się odbywać. Wychowały one całe rzesze nowych widzów, którzy obejrzawszy teatr literacki na ulicy, zachęceni, często zakochani, potem jesienią i zimą chodzą na nasze spektakle w siedzibach, a także są widzami w innych teatrach. Zwrot w nazwie fundacji – „…Na Rzecz Kultury” obliguje nas do społecznych działań i propagowania sztuki i teatru w jak najszerszym zakresie. Podkreślić jednak pragnę, że powstały przez te lata spektakle wybitne, interesujące, nieoczekiwane, zawsze dobrze grane i świetnie wyreżyserowane z myślą o ich funkcji i miejscu prezentacji. Jesteśmy bardzo dumni z naszych teatrów letnich w słońcu i deszczu, skąpanych w odgłosach miasta i przyciągających coraz to nowych wielbicieli sztuki teatru. 
W tym roku zagramy 46 razy dzięki dotacji z Miasta Stołecznego Warszawy. Premiera spektaklu „2 000 000 kroków” odbędzie na Placu Konstytucji w poniedziałek 9 lipca o godz. 17:00. Repertuar zaprezentowany w lipcu na Placu Konstytucji zagramy w sierpniu na ulicy Grójeckiej 65 – przed Och-Teatrem.
Serdecznie zapraszamy!

Krystyna Janda


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X