Biuro prasowe

kup bilety online

Krystyna Janda zaprasza na bezpłatne spektakle. "W słońcu i deszczu, w odgłosach miasta"

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury już po raz 11. zagra bezpłatne spektakle plenerowe. W wakacje widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Czerwonego kapturka", "Związek otwarty" i premierowo "2 000 000 kroków".
To już tradycja. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, która w Warszawie zarządza Teatrem Polonia i Och-Teatrem co roku organizuje bezpłatne spektakle plenerowe. Tak też będzie w tym roku - od 7 do 31 lipca na pl. Konstytucji i od 1 do 21 sierpnia przy Grójeckiej 65. Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Te przedstawienia gramy już od 11 lat. W tym czasie powstało 10 premier, w tym dwie dla dzieci. Gramy zawsze popołudniami - także w dni deszczowe - w przestrzeni miejskiej, ze wstępem wolnym dla wszystkich. Obliczamy frekwencję na około 15 tys. widzów każdego roku - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Krystyna Janda.

Przeczytaj także:  Janda hipnotyzuje. Jej najnowszy spektakl to ważna lekcja historii dla Polaków [RECENZJA]

I przypomina, jak to wszystko się zaczęło: - Pomysł grania dla ludzi za darmo powstał po moich tego typu doświadczeniach włoskich, to tam grałam kiedyś całe lato na rynkach miasteczek i w parkach miejskich z włoską grupą teatralną tekst Brunona Jasieńskiego „Bal manekinów” w reżyserii Giovanniego Pampiglione, z Jerzym Stuhrem w roli głównej. To doświadczenie było niesamowite, radosne, inspirujące, nadzwyczajne. Postanowiłam po otwarciu fundacji zrealizować je także w Polsce. Jest to trudne i organizacyjnie i eksploatacyjnie, niszczymy każdego roku nasz sprzęt nagłośnieniowy, na który nie dostajemy  ani dotacji, ani zwrotów za zniszczenia. Spektakle skalkulowane są na minimalnym poziomie. Popularność akcji i czekanie na nią każdego roku przez dzieci i ogromną liczbę dorosłych widzów motywuje nas do wszelkich ustępstw i wysiłków, aby te letnie spektakle mogły się odbywać. Wychowały one całe rzesze nowych widzów, którzy obejrzawszy teatr literacki na ulicy, zachęceni, często zakochani, potem jesienią i zimą chodzą na nasze spektakle w siedzibach, a także są widzami w innych teatrach - mówi aktorka.

Janda dla widzów
Za każdym razem granie letnie na ulicy jest zależne od dotacji ministerialnej lub miejskiej na ten cel. W zależności do przyznanej kwoty, Fundacja dzieli ją na koszt spektaklu i z tego wynika liczba granych przedstawień. - Były lata, podczas których udawało nam się zagrać nawet 80 spektakli. Od wysokości przyznanej dotacji zależy też, czy możemy sobie pozwolić na nowy spektakl - premierę letnią - czy nie. Najczęściej odbywa się to kosztem ograniczenia liczby wystawień. Ale jesteśmy bardzo dumni z naszych teatrów letnich w słońcu i deszczu, skąpanych w odgłosach miasta i przyciągających coraz to nowych wielbicieli sztuki teatru - mówi Krystyna Janda.

W tej chwili w repertuarze jest 8 spektakli: „Czerwony kapturek” Jana Brzechwy (obsada: Matylda Damięcka, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Bartłomiej Magdziarz, Jarosław Sacharski), „Flamenco namiętnie” (spektakl muzyczny, występuje zespół Corazón Flamenco w składzie: Anna Iberszer, Magda Navarrete, Andrzej Lewocki, Marek Fedor), „JangaJan – Hej Joe!” Jana Jangi Tomaszewskiego (występują: Janga Jan Tomaszewski, Adam Lewandowski, Wiesław Sałata/Paweł Stankiewicz), „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy (obsada: Krystyna Janda, Agata Sasinowska, Kacper Matula, Katarzyna Kołeczek, Jarosław Sacharski/Jacek Knap, Matylda Damięcka), „Lament na Placu Konstytucji” Krzysztofa Bizio (występują: Barbara Wrzesińska, Maria Seweryn/Katarzyna Maternowska, Małgorzata Zawadzka/Olga Sarzyńska), „Starość jest piękna” Esther Vilar (obsada: Barbara Zgorzalewicz-Fryźlewicz, Joanna Niemirska, Piotr Ligienza, Mateusz Łasowski, Dominika Biernat), „Związek otwarty” Franki Rame i Dario Fo (występują: Weronika Nockowska, Otar Saralidze) oraz tegoroczną premierę: „2 000 000 kroków” Piotra Rowickiego.

Premiera na lato 2018
- W tym roku zdecydowaliśmy się zrobić spektakl dla widzów w każdym wieku, wzruszający tekst, adaptację książki Piotra Rowickiego „16.10 do Bergamo”, wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, poruszający problem sieroctwa europejskiego, sytuacji pozostawionych dzieci i opuszczonych rodziców przez zarobkowych emigrantów do Europy. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Przepiórską, a towarzyszyć jej będą Tomasz Ciachorowski i Janusz R. Nowicki, reżyseruje Przemysław Jaszczak - zaprasza Krystyna Janda.

Latem tego roku Fundacja zagra 46 razy dzięki dotacji warszawskiego ratusza. Premiera spektaklu „2 000 000 kroków” odbędzie na placu Konstytucji w poniedziałek 9 lipca o godz. 17. Repertuar zaprezentowany w lipcu na placu Konstytucji zagrany zostanie w sierpniu przy ulicy Grójeckiej 65 - przed Och-Teatrem. Szczegółowy repertuar (także Polonii i Och-Teatru, które grają przez całe wakacje) jest dostępny na stronach: www.teatrpolonia.pl i www.ochteatr.com.pl.


Więcej: http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114628,23526253,krystyna-janda-zaprasza-na-bezplatne-spektakle-w-sloncu-i.html


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X