Biuro prasowe

kup bilety online

Statystyki warszawskich teatrów za sezon 2017/18

Kiedy warszawskie teatry powoli zamykają swoje podwoje i udają się na zasłużone wakacje, zabieram się do policzenia ile w stołecznych teatrach zagranych zostało spektakli i ile odbyło się premier. Tym razem postanowiłem przybliżyć te dane wszystkim tym, którzy interesują się sprawami warszawskich scen - pisze Maciej Łukomski.

W sezonie 2017/18 na 26 stołecznych scenach odbyło się ok. 7127 spektakli i 85 premier. W repertuarach warszawskich scen znajdowały się 433 tytuły. Najwięcej spektakli zostało zagranych w Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, w ramach której działają Teatr Polonia i Och-Teatr. Na 4 scenach tych teatrów i w plenerze zostało zagranych 881 spektakli. Ponad 670 przedstawień pokazanych zostało w warszawskim Teatrze Capitol. 488 przedstawień zostało zagranych w Teatrze Muzycznym Roma. Ponad 480 spektakli wystawionych zostało w Teatrze Kamienica. Na trzech scenach Teatru Narodowego w ostatnich 10 miesiącach odbyło się 450 przedstawień. 123 spektakle zostało zagranych w TR Warszawa. Na dwóch scenach Teatru Powszechnego zostało wystawionych tylko 165 przedstawień. 180 spektakli i występów gościnnych odbyło się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Po 8 premier w kończącym się właśnie sezonie przygotował Teatr Polski, Teatr Studio, Teatr Powszechny i Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Po sześć premier przygotował Teatr Narodowy, Teatr Ateneum i Teatr Wielki. W sezonie 2017/18 jedną premierę przygotował Teatr 6.piętro.

W repertuarach warszawskich scen znajdowały się 433 tytuły. Najwięcej tytułów w repertuarze mają teatry Krystyny Jandy - 75 spektakli. 35 tytułów w minionym sezonie znajdowało się w repertuarze scen, którymi kieruje Tadeusz Słobodzianek. 32 tytuły można z kolei obejrzeć w Teatrze Narodowym. Najmniej spektakli w swoim repertuarze w kończącym się sezonie miał Teatr Muzyczny Roma, bo tylko 8.

Najczęściej granym tytułem w sezonie 2017/18 był musical "Piloci", który zaprezentowano ponad 214 razy. 93 razy w siedzibie Teatru Capitol oraz na wyjazdach została zagrana farsa "Kiedy kota nie ma...". 90 pokazów miał familijny musical "Księga dżungli" Teatru Muzycznego Roma. Na kolejnych miejscach znalazły się "Alibi od zaraz" Teatru Capitol - 86 spektakli, "Dzieci z Bullerbyn" Teatru Syrena - 75 przedstawień, musical "Metro" - 74 pokazy i "Psie serce" z Teatru Współczesnego, które w ostatnich 10 miesiącach zagrano 64 razy.

W sezonie 2017/18 pożegnaliśmy również kilka tytułów. Po 547 spektaklach i 10 latach eksploatacji zszedł z afisza kultowy "Berek, czyli upiór w operze" z Teatru Kwadrat. Ostatni raz zaprezentowano również "Klub Hipochondryków" Teatru Syrena, który zagrano ponad 400 razy. W czerwcu odbyły się ostatnie pokazy spektaklu "Ostra jazda" z Teatru Komedia. W tym sezonie pożegnaliśmy również kilka spektakli z Teatru Polonia. Po ponad 220 spektaklach zszedł z afisza monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż", po 10 latach eksploatacji i ponad 120 pokazach "Kobiety w sytuacji krytycznej". W wakacje pożegnamy również "Zbrodnie z premedytacją" oraz "Kolacje Kanibali" z Teatru Polonia. 

Najdłużej granymi spektaklami na warszawskich scenach jest monodram Krystyny Jandy "Shirley Valentine" (ponad 1000 pokazów) oraz musical "Metro" (ok. 2160 przedstawień!). Premiera obu spektakli odbyła się 27 lat temu. Od 26 lat w repertuarze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej znajduję się słynna inscenizacja opery "Nabucco". Od 19 lat melomani mogą podziwiać "Madame Butterfly" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego. Olbrzymim powodzeniem cieszą się też "Szalone nożyczki" z Teatru Kwadrat, które znajdują się w repertuarze tej sceny od 19 lat. Odbyło się już ponad 940 pokazów tej komedii. Olbrzymią popularnością cieszy się również spektakl "Kolacja dla głupca" z Teatru Ateneum. Przez 18 sezonów zagrano 930 spektakli.

Przez ostatnie 10 miesięcy oprócz liczenia spektakli, intensywnie chodziłem również do warszawskich teatrów, w których odbyło się kilka interesujących premier. Na początku sezonu zachwyciła mnie farsa "Pomoc domowa" z Krystyną Jandą w roli głównej. Świetnym spektaklem jest adaptacja powieści Bułhakowa "Psie serce" z genialnymi rolami Borysa Szyca i Krzysztofa Wakulińskiego. Zachwycił "Niezwyciężony" z Teatru 6.piętro i "Nad czarnym jeziorem" z wybitną rolą Agaty Kuleszy. Moje serce skradł musical "Once" w Teatrze Muzycznym Roma. To świetnie zagrany i zaśpiewany spektakl.

Całkowitym nieporozumieniem jest dla mnie premiera spektaklu "Gra w życie" z warszawskiego Ateneum i najnowsze przedstawienie Mariusza Trelińskiego "Ognisty anioł".

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/260868.html


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X