Biuro prasowe

kup bilety online

Poznań. Krystyna Janda wraca ze spektaklem o Danucie Wałęsie

Morze głów na widowni. A na scenie - Krystyna Janda strząsająca kosmyk z czoła. I ten jej charakterystyczny papieros. Taki obraz został mi w głowie z inauguracji cyklu "Teatr #NaWolnym" dwa lata temu. Trzecia edycja plenerowych pokazów - w połowie sierpnia.

«Kiedy w 2016 r. prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił do Poznania Krystynę Jandę ze spektaklami Och Teatru i Teatru Polonia, poznaniacy ustawili się po bilety w długich kolejkach. Niektórzy polowali na darmową wejściówkę od wczesnego rana. Nie wszystkim udało się ją wtedy zdobyć, więc miasto postawiło telebim na pi. Kolegiackim, sąsiadującym z dziedzińcem urzędu miasta, gdzie stanęła scena.

 

Wydarzeniem tamtego lata była na pewno "Biała bluzka" oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej z brawurową Jandą w roli kobiety topiącej w alkoholu wspomnienia niespełnionej miłości do opozycjonisty. W ciepły wieczór dziedziniec stał się tłem opowieści z czasów stanu wojennego. Widzowie słuchali m.in. słynnej piosenki "Pijmy wino za kolegów" z wyświetlanymi z rzutnika zdjęciami Jacka Kuronia, Stanisława Barańczaka, Tadeusza Mazowieckiego.

 

Rok temu Janda wróciła do Poznania ze spektaklem muzycznym "Piosenki z Teatru" z utworami Agnieszki Osieckiej. We wtorek 21 sierpnia na Wolnym Dziedzińcu zobaczymy jej słynną "Danutę W." z Teatru Polonia.

 

To jest biografia odsuniętych kobiet

Spektakl powstał na podstawie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice" opracowanej przez Piotra Adamowicza. Ukazała się w 2011 r. i stała się wydarzeniem: Danuta Wałęsa po raz pierwszy wyszła z cienia męża i opowiedziała o wielkich przemianach w Polsce z własnej perspektywy. Perspektywy żony i matki ośmiorga dzieci przywódcy Solidarności. Człowieka, który stał się symbolem zwycięstwa nad komunizmem. Ale który za swoją walkę zapłacił ogromną cenę: we własnym domu był przez lata wielkim nieobecnym.

 

Premiera "Danuty W." [na zdjęciu] odbyła się rok po ukazaniu się książki. - Nie mam zamiaru na scenie udawać pani Danuty, studiować jej sposobu mówienia czy bycia, tu chodzi o coś więcej. O prostotę, dumę, prawdę, szczerość, odwagę i człowieczeństwo, o Polskę także - wyznała Krystyna Janda przed premierą w wywiadzie dla "Wyborczej".

- Spektakl Jandy jest polityczny, bo oddaje głos kobietom, które zostały wykluczone z udziału w historii - pisał po pokazie krytyk teatralny Roman Pawłowski. - Zastąpienie w tytule nazwiska bohaterki inicjałem jest symboliczne. To nie jest biografia żony związkowego przywódcy, ale wszystkich kobiet, które tak jak ona zostały odsunięte od udziału w przebudowie społecznej Polski i sprowadzone do roli kur domowych. "W rym domu była >>Solidarność<<, ale zapomniano, że jest też rodzina" - mówi w pewnym momencie Janda i to zdanie wiele mówi o charakterze polskiej rewolucji. Może gdyby kobiety wzięły w niej większy udział, żylibyśmy dzisiaj w innym świecie? - zastanawiał się recenzent "Wyborczej".

 

Z Kaliną i Joanną Szczepkowską

Cykl "Teatr #NaWolnym" to - podobnie jak w ubiegłych latach - także wiele innych przedstawień.

Pokazy otworzy 17 sierpnia "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej", czyli spektakl-koncert, który zamknął tegoroczny sezon w Teatrze Polskim w Poznaniu. - To trochę wymagający prezent, bo sięgamy do poezji, tekstów przedwojennych kabaretów, a nawet twórczości socrealistycznej - opowiadała niedawno Joanna Drozda, reżyserka spektaklu.

 

W niedzielę 19 sierpnia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry pokaże "Gąskę" na podstawie Nikołaja Kolady, a dzień później zobaczymy "Seks dla opornych" Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las.

Wrocławski Teatr Komedia 22 sierpnia wystawi spektakl "Nic nie gra". - Połączenie kryminału Agaty Christie z kabaretem "Monty Python". Angielski humor w najlepszym, najczystszym wydaniu - polecają artyści.

W czwartek 23 sierpnia nadarzy się okazja, by zobaczyć w niezwykłych okolicznościach przyrody spektakl "Kalina" poznańskiego Teatru Nowego. To monodram oparty na biografii i piosenkach Kaliny Jędrusik w wykonaniu Anny Mierzwy. Jest tu m.in. słynna piosenka "Bo we mnie jest seks", zespół grający na żywo, pluszowy szezlong, lustra. I świetnie śpiewąjąca Mierzwa - w ciemnej peruce, w cielistej halce, w sukience w grochy, w roli ikony seksu z czasów PRL.

W piątek 24 sierpnia Teatr Muzyczny wystawi "Akompaniatora" - spektakl o relacji pomiędzy diwą operową i towarzyszącym jej od trzydziestu lat pianistą. Opowieść o miłosnej obsesji w miarę rozwoju akcji przekształca się z farsy w thriller psychologiczny. Grają Wiesław Paprzycki i Justyna Winkel.

Teatralny cykl pokazów zamknie 25 sierpnia "Goła Baba" Teatru Polonia z Joanną Szczepkowską. Słynna aktorka gra tu dwie artystki o zupełnie różnych obliczach. - Jedna, idealistka, uprawia sztukę "nieskażoną", czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności, a jej "sztuka" to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease - piszą twórcy. Sama Szczepkowska opowiadała trzy lata temu w rozmowie dla "Wyborczej": - Na mój monodram przychodzi teraz pokolenie czułe na cele-brytów i krzyki, a pierwsza część tej sztuki jest cicha i jednostajna. Kiedy wiem, że udało mi się całkowicie nad taką publicznością zapanować, mam poczucie spełnienia. Ja dla nich jestem postacią ze sceny, a nie Joanną Szczepkowską. I to jest sukces. Gdyby ktoś mi kazał wybrać dziś między życiem w teatrze ze złoceniami a życiem w drodze do skromnych teatrów, wybrałabym to drugie - wyznała aktorka.

Coś dla dzieci

Na osobny cykl pokazów organizatorzy zapraszają od połowy sierpnia dzieci. W sobotę 18 sierpnia mali widzowie obejrzą "La La Lalki" Teatru Animacji - o tajemnicach magazynu pełnego teatralnych lalek. Dzień później będą "Blumowe piosenki", czyli przedstawienie w formie koncertu. A w sobotę 25 sierpnia - "Chodź na słówko" Centrum Sztuki Dziecka.

Dystrybucja wejściówek na spektakle teatralne rozpocznie się 6 sierpnia. Będzie można je rezerwować on-line, link do strony dystrybutora zostanie podany 1 sierpnia.

Bilety są bezpłatne. Należy je wydrukować w domu, zostaną sprawdzone przed wejściem na dziedziniec. Dla jednej osoby przewidziane są maksymalnie dwie wejściówki.

Specjalna pula biletów papierowych będzie dostępne od 10 sierpnia w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Centrum Inicjatyw Senioralnych. To oferta dla rodzin oraz seniorów.

Osoby, dla których nie starczy biletów online, będą miały możliwość zdobycia biletu w Centrum Informacji Miejskiej na 2 dni robocze przed każdym spektaklem. Szczegółowe informacje - na www.poznan.pl.»


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2024 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X