Recenzje

kup bilety online

Winny nie tylko on

Na afiszu Teatru Polonia autorska sztuka Stanisława Brejdyganta. Wybitny aktor daje mądry spektakl o winie i odpowiedzialności, o próbie odkupienia, wpisany w trudną polską historię - główny bohater bowiem podczas wojny najpierw ukrywał przed Niemcami żydowskie rodzeństwo, a potem je zamordował, zaślepiony fanatyzmem religijnym i ziejącym z gazetek kościelnych antysemityzmem.

Brejdygant nie ucieka się do żadnych efektownych środków - koncentruje się na precyzyjnie zbudowanej opowieści, jest do bólu wiarygodny. Przeszło 80-letni aktor daje pokaz skali swojego talentu i warsztatu, które w pełni podporządkowuje podjętemu tematowi. Do monodramu wraca po z górą 40 latach przerwy, kiedy zrealizował spektakl oparty na monologach Dostojewskiego. Jednak "Winnego" można nazwać jego debiutem - pierwszy raz bowiem mierzy się z monodramem w pełni autorskim, odpowiadając za wszystkie jego elementy: od tekstu, przez reżyserię, po wykonanie.

Bohatera, Bartka Sowińskiego, spotykamy w więzieniu. Znalazł się tam na własne życzenie. Po wielu latach, dręczony wyrzutami sumienia, postanowił wyrównać rachunki (o ile to możliwe) za popełniony niegdyś czyn, który uszedł mu bezkarnie. Swoją spowiedź nagrywa dla wnuka, próbując skonfrontować się z najstraszliwszym czynem, którego się dopuścił. Nie szuka odpuszczenia winy, ale odkupienia. To opowieść powściągliwa, skupiona i pełna tłumionych emocji, wciąż nawiedzających mężczyznę, który dostał się w tryby machiny ideologicznej swoich czasów. Mimo skromnych środków, a może właśnie dlatego (żadnych mikroportów, wideo, muzyki), artysta wywiera tak wielkie wrażenie na widzach - słuchają jego wstrząsającego wyznania jak sparaliżowani.

Po "Zapiskach z wygnania" i "Żeby nie było śladów" to kolejny ważny spektakl Polonii nawiązujący do zawikłanej polskiej historii.


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2024 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X