Aktualności

kup bilety online

Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury obchodzi 18 urodziny!

Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury obchodzi 18 urodziny! W tym czasie Teatr Polonia i OCH-Teatr mial 3,5 miliona widzów i 166 premier!

18 lat temu, 8 czerwca 2004 r., powstała Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Pierwszy spektakl w Teatrze Polonia odbył się w październiku 2005 r. na małej scenie, a na dużej – 3 grudnia 2006 r. W styczniu 2010 r. ruszył drugi teatr Fundacji: OCH-Teatr (Grójecka 65). Od tego czasu w obu teatrach Fundacji miało miejsce 166 premier teatralnych i 11,5 tys. spektakli. Obejrzało je około 3,5 mln widzów!
638 przedstawień zaoferowały widzom Teatr Polonia i OCH-Teatr w ostatnim sezonie teatralnym 2019/2020 (choć nietypowym z powodu pandemii; w normalnych sezonach liczba przedstawień w obu teatrach to 800-900). To rekord wśród wszystkich warszawskich instytucji teatralnych (Teatr Capitol – 548 razy, Kamienica – 544, Kwadrat – 358). Rekordzistką w liczbie zagranych spektakli na scenach Fundacji była zaś Krystyna Janda: 132 razy w sezonie!


Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury zaczyna swoje dorosłe życie :-)

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z życia fundacji

8.06.2004 r. – założenie Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury to Fundacja rodzinna. Założycielami i fundatorami byli Krystyna Janda – aktorka, Edward Kłosiński – operator filmowy i Maria Seweryn – aktorka. W życiu prywatnym – rodzina. Głównym celem statutowym Fundacji jest wspieranie i upowszechnianie kultury, w szczególności poprzez prowadzenie teatrów. Kolejne to pomoc ludziom w dostępie do kultury i teatru, opieka nad osobami „wykluczonymi”, współpraca z domami dziecka, warszawskimi szpitalami, domami opieki, domami wychowawczymi, Uniwersytetami Trzeciego Wieku, domami spokojnej starości itp., a także działalność charytatywna oraz promocja młodych artystów.

29.10.2005 r. – otwarcie Teatru Polonia

29.10.2005 r. odbyła się pierwsza premiera Teatru Polonia – „Stefcia Ćwiek w szponach życia” Dubrawki Ugrešić, a w miesiąc później (12 listopada 2005 r.), druga – „Ucho gardło, nóż” – monodram w wykonaniu Krystyny Jandy według książki Vedrany Rudan pod tym samym tytułem. W tym czasie na Dużej Scenie Teatru trwał remont.

3 grudnia 2006 r. premierą „Trzech sióstr” Czechowa zainaugurowana została działalność Dużej Sceny Teatru Polonia. Drugą premierą były „Szczęśliwe dni” Becketta (12 stycznia 2007 r.). Pierwsze lata działalności Teatru Polonia to ogromy sukces zarówno artystyczny, jak i frekwencyjny. Do końca 2007 r. Teatr dał 20 premier, z których wiele do dziś pozostaje w repertuarze.

W 2007 r. powstała idea grania latem, w miesiące wakacyjne, dla ludzi, na ulicy, za darmo. I tak, 21 czerwca 2007 r. odbył się pierwszy spektakl na Placu Konstytucji: „Lament na Placu Konstytucji” Krzysztofa Bizio i był grany tego roku 37 razy. Podczas kolejnych lat powstawały nowe premiery przeznaczane dla tego teatru ulicznego, miejskiego i do dziś każdego roku latem w plenerze odbywają się spektakle, gromadzące około 10-15 tysięcy widzów każdego roku.

5 stycznia 2008 r. zmarł Edward Kłosiński, który do końca budował i wyposażał teatr, uczestniczył w pracach artystycznych, robiąc miedzy innymi światła do wielu przedstawień oraz współzarządzał Fundacją.

Sukces, rozrastający się repertuar oraz rosnąca liczba widzów, a także niewielka liczba miejsc na widowni (Teatr Polonia liczy 266 miejsc) sprawiły, że Fundacja w 2009 r. wynajęła od przedsiębiorstwa MAX-FILM budynek dawnego Kina Ochota i przystąpiła do remontu zaniedbanego kina.

16 stycznia 2010 r. nastąpiło otwarcie Och-Teatru z 447. miejscami na widowni. Scena zaczęła „życie” premierą „Wassy Żeleznowej” Gorkiego.

Latem roku 2013 został przeprowadzony dalszy remont budynku Och-Teatru, a 21 września premierą spektaklu „Pierwsza Dama” w reż. Grzegorza Warchoła zainaugurowana została nowa scena, Och-Cafe Teatr, mieszcząca się w kawiarni i obszernych holach teatru, z planami grania odmiennego od pozostałych scen repertuaru – poruszającego problemy aktualne, społeczne. Nowa scena to także inne relacje z widzami, bardziej interaktywne.

LATO 2022: W tym roku podczas akcji GRAMY CAŁE WAKACJE od 24 czerwca zagramy w sumie 165 razy, w tym aż 40 spektakli plenerowych na pl. Konstytucji, na Grójeckiej 65 pod OCH-Teatrem i w Koneserze na Pradze.


Dodatkowe informacje

 

GALERIA ZDJĘĆ

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X