Aktualności

kup bilety online

Szymborska w Teatrze Polonia!

Już w najbliższy wtorek, 12 września, w naszym teatrze będzie miał miejsce niezwykły wieczór: „Posłuchaj jak prędko bije twoje serce | Wiersze, listy oraz inne rupiecie Wisławy Szymborskiej”.

To spektakl stworzony przez Teatro Pubblico Ligurena na setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (1923-2012), zawierający niepublikowaną we Włoszech korespondencję z Kornelem Filipowiczem, wielką miłością jej życia. Włoska premiera miała miejsce w Teatro Vittoria w Rzymie 27 marca 2023 roku. To wyrazista podróż pełna słów, muzyki, obrazów i emocji przez słynne i mniej popularne wiersze wielkiej poetki, wciąż nieznane we Włoszech.

Miłość i śmierć, jednocześnie czynny i bierny stosunek do współczesności, dyskrecja i rozgłos po „tragedii sztokholmskiej”, jak jej przyjaciele nazywali Nagrodę Nobla, to skrajności, między którymi rozwija się poetycka opowieść o życiu prowadzonym w odwiecznej równowadze między zachwytem a rozpaczą. Zdumienie, ironia i wzruszenie to figury twórczości Szymborskiej, które wśród wierszy, listów i biograficznych anegdot przewijają się przez spektakl Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce, którego tytuł został zaczerpnięty z wiersza noblistki Wszelki wypadek.

Dzięki znajomości z profesorem Pietrem Marchesanim, który wprowadził Wisławę Szymborską do Włoch, reżyser spektaklu Sergio Maifredi rozwinął i pogłębił swoje zainteresowanie i wiedzę o polskiej kulturze. W latach 2005-2014 był rezydentem Teatru Nowego w Poznaniu, w 2009 roku - kuratorem wystawy „Teatr na plakacie. Polska 1989-2009”, a w 2012 roku został odznaczony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP medalem Benemerito za zaangażowanie w upowszechnianie polskiej kultury we Włoszech.

 Pomysłodawcami spektaklu są Andrea Ceccherelli i Luigi Marinelli, autorem projektu i reżyserem - Sergio Maifredi. Wystąpią: Maddalena Crippa i Andrea Nicolini, a muzykę na żywo wykonywał będzie Michele Sganga.

Patronami honorowymi wydarzenia są: Fundacja Wisławy Szymborskiej w Krakowie i Polski Instytut Kultury w Rzymie, za produkcję odpowiada Teatro Pubblico Ligure we współpracy z Instytutem A. Mickiewicza w Warszawie.

Zainteresowanych obecnością prosimy o odwiedzenie poniższej strony, na której można zarezerwować sobie miejsce (teatr nie prowadzi sprzedaży biletów, ani wejściówek):

Posłuchaj jak mi prędko bije twoje serce | Wiersze, listy oraz inne rupiecie Wisławy Szymborskiej (esteri.it)


Dodatkowe informacje

 

Kasa i foyer teatru są wynajmowane od m.st. Warszawy - Dzielnicy Śródmieście

MECENAS TECHNOLOGICZNY TEATRÓW

billenium

DORADCA PRAWNY TEATRÓW

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zporr mkidn

PREMIERY W 2024 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

NowySwiat Logo Napis Czerwone gazetapl logo@2x Wyborcza logo Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X